photo Šárka Vařeková
Repertoir není vymezen jediným stylem. Pohyboval se od rocku a popu přes country music až k experimentální tvorbě (Zvon šílencův, dvojalbum Podoby). V textech i způsobem zpěvu od hravého humoru a ironické skepse až k přemýšlivé introspekci v textech autorů jako je Zdeněk Rytíř, Pavel Vrba, Vladimír Poštulka, Eduard Pergner, Michal Horáček, Eduard Krečmar či Josef Fousek.
Hudbě se věnuje profesionálně od roku 1967, kdy přijal nabídku Jiřího Štaidla na angažmá v tehdejším hudebním divadle Apollo. V témže roce vychází jeho první gramofonová deska. Starší nahrávky Petra Spáleného jsou vydávány na labelech firem Supraphon, Bonton, Popron, Apollo Records Comp, Multisonic, Presston. a Reader´s Digest.
Koncertoval a nahrával s Apollobeatem, později skupinou Apollo nepřetržitě 20 let (1967 — 1987). Existují však i nahrávky s velkými orchestry (TOČR, Orchestr Karela Vlacha).
V letech 1987 — 1992 skládá hudbu pro všechna představení Divadla Jiřího Grossmanna, kde také vystupoval. Psal hudbu do TV pořadů DJG „Zajíc v pytli". Pro divadlo E. F. Buriana složil hudbu k inscenaci „Šatra“. Na konci roku 1995 se Petr Spálený znovu vrátil na koncertní pódia s novou skupinou Apollo a Miluškou Voborníkovou. Od roku 2001 koncertuje s kapelou Apollo Band.
Filmy: Trhák, Noc na Karlštejně, Pane, vy jste vdova.
Na počátku šedesátých let hrál na bicí nástroje v rock n´rollové skupině Crossfire se Zdeňkem Rytířem, Ladislavem Kleinem
a Pavlem Petrášem. V repertoiru Crossfire převažovaly skladby Elvise Presleye, The Shadows a Cliffa Richarda. Nejdůležitější vystoupení této sestavy se odehrálo na první rock n´rollové přehlídce v pražské Lucerně již v roce 1961. Poté odešel na vojnu, kde nastoupil u vojenské hudby v Klatovech jako hráč na bicí nástroje a kytaru. Po roce byl za kázeňský přestupek převelen k „silničnímu" vojsku, které bylo tehdejším pokračovatelem praporů PTP.
Po návratu z vojenské služby se stal zpěvákem skupiny The Hippopotamuses, později zkráceno na Hipp´s, jejímž leadrem byl jeho bratr Jan. Kapela vystupovala především v pražských beatových klubech Play-club, Olympik, Sluníčko a rychle si získala publikum i hudební kritiku. V původním obsazení Hipp´s hráli: Jan Spálený (baryton saxofon, trombon), Petr Spálený (zpěv), Václav Matoušek (kytara), Jan Hauser (bass), Pavel Krejča (melophone) a Pavel Lébl (bicí nástroje).
Počátkem roku 1967 přichází nabídka profesionálního angažmá v divadle Apollo, složeném ze špiček populární hudby té doby: Karel Gott, Karel Hála, Yvonne Přenosilová, Pavlína Filipovská, Sally Selingová a další. V témže roce odjíždíl Gott s orchestrem Ladislava Štaidla na roční zájezd do Las Vegas. The Hipp´s s Petrem Spáleným nabídku přijímají, název kapely se mění na Apollobeat (viz kapitola Apollobeat). Mění se částečně i obsazení skupiny, které pak zůstává nezměněno řadu let, a patří k nejúspěšnějšímu období: Jan Spálený (kapelník, skladatel, aranžér a multiinstrumentalista), Pavel Krejča (skladatel, aranžér, melophone, elektrická mandolina), Josef Švehla (trumpeta, zpěv), Vladimír Bár (Hammond varhany, piano, zpěv) a Miroslav Žižka (bicí nástroje). Později kytarista Jan Prokeš.
Divadlo Apollo po ruské okupaci v roce 1968 zaniká, a Petr Spálený s Apollobeatem dál koncertuje samostatně. Počátkem sedmdesátých let je Apollobeat s Petrem Spáleným jednou z nejúspěšnějších kapel na československé scéně. Mění název na Apollo. Velký úspěch zaznamenává i v prodeji gramofonových desek. Získává první Zlatou desku. V roce 1971 nahrává první žívé album Petr v Lucerně, a Petr Spálený se umísťuje na druhé příčce ankety Zlatý slavík.
V polovině sedmdesátých let hrál Apollobeat s Petrem Spáleným a Miluší Voborníkovou v Rokoku velmi úspěšnou hudební komedii Dlouho, dlouho spím, jejíž libreto napsal Zdeněk Svěrák s Miloněm Čepelkou. Režie se ujal Jiří Menzel. Představení mělo mnoho repriz. Petr Spálený vystupoval s Apollobeatem, později skupinou Apollo, nepřetržitě dvacet let na koncertech (1967 — 1987). Kapelou během let prošla řada dalších vynikajících hudebníků. V sedmaosmdesátém roce přijali Petr Spálený a Miluše Voborníková angažmá v Divadle Jiřího Grossmanna, kde působili ve skupině Miloslava Šimka a Jiřího Krampola. Na na koncertní pódia se s Apollem vrátili znovu v roce 1995.
V roce 1990 Petr Spálený založil gramofonovou firmu, vydavatelství a nakladatelství Apollo Records Comp, na jejímž labelu vydal řadu titulů. V prosinci 1997 roku byly v Divadle v Dlouhé uspořádány dva jubilejní koncerty k 30. výročí umělecké činnosti Petra Spáleného a Apollobeatu. Kromě Petra Spáleného na nich vystoupila Miluše Voborníková (viz kapitola M. Voborníková), skupina Apollo i kompletní Apollobeat v původním složení.
Na počátku roku 1998 vychází u Popronu první díl Největší hity - Díky. V dubnu téhož roku přijal nabídku k účinkování v připravovaném muzikálu Evita v roli argentinského diktátora Juana Domingo Perona. V roce 2000 vyšly Největší hity 2 - Dáma při těle, a za první díl Hitů získává nejdříve zlatou a počátkem roku 2001 platinovou desku.
V květnu 2001 vychází u Popron Music nové album původních písniček Na týhle planetě už zůstanu a druhý díl hitů se stává zlatým. Album Na týhle planetě už zůstanu získává plaketu Country rádia za „nejlepší album roku“. V témže roce BONTON vydává reedici alba z roku 1980 Dítě štěstěny, které navíc obsahuje jako Bonus dalších 10 dobových nahrávek. Na jaře roku 2003 vychází u Popronu album s názvem ... a ještě pár hitů. V březnu roku 2004 vydal Supraphon bilanční dvojalbum Obyčejný muž - To nejlepší 1967 - 2004, jehož křest proběhl během jubilejního koncertu Petra Spáleného a Apollo Bandu v Divadle na Vinohradech. Také toto dvojalbum získává Platinovou desku. V roce 2005 vychází řadové album Jackpot.
Aktuálně: Petr Spálený koncertuje s Apollo Bandem ve složení: Stanislav Jelínek a Fredy Bittner (kytary, zpěv), Pavel Krejča (keyboards), Tomáš Zahradnický (bass), Jiří Jirsa (drums). Petr Spálený a kapelou a textařem Zdeňkem Rytířem připravuje nahrávku a vydání nového řadového alba.